Kawiarenka dla Seniora w maju

1 – 4 maja – Kamienica Inicjatyw nieczynna

7 maja (poniedziałek), godz. 11.00 – Instytut Dyskursu i Dialogu, wykład z serii „Senior też badacz” (tylko dla osób zapisanych)

8 maja (wtorek) godz.11.00 – spotkanie z prawnikiem, temat „Prawo Europejskie i jego wpływ na nasze życie”, godz.12.45 – wspólne śpiewanie

9 maja (środa), godz. 13.00 – spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego

10 maja (czwartek), godz. 10.30 – wspólne wyście do kina CSW na otwarty pokaz filmu „Aurore” reż. Luc Dionne. Do kina na film dla osób niewidomych i niedowidzących zaprasza Mariusz Kowalski. „Aurore” to fabularna dokumentacja autentycznych wydarzeń. To kino pełne emocji. Audiodeskrypcja to narzędzie, które za pomocą opisu słowem umożliwia odbiór filmu osobom niewidomym i niedowidzącym. Audiodeskrypcja słowem spisanym uzupełnia to, co jest widoczne na ekranie. Opis zawiera sylwetki aktorów, scenografie, rekwizyty czy komunikaty o zwrotach w akcji. Podążając za opisem osoby niewidome, niedowidzące mają możliwość nadążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na ekranie. Wstęp na film jest bezpłatny.

11 maja (piątek.), godz. 9.30 –  wyjazd do Obserwatorium Astronomicznego do Piwnic. W programie zwiedzenie i wykład o astronomii dr Marcina Gawrońskiego. Koszt 15 zł na osobę + koszt dojazdu i powrót PKS-em 14zł. Prosimy o deklaracje udziału w wycieczce pod tel. 514 786 113. Pieniądze będziemy zbierać między 8, a 10 maja w Kamienicy Inicjatyw. Zapraszamy! Wyjazd z Dworca Autobusowego w Toruniu o 9.40, powrót z Piwnic o 12.53.

14 maja (poniedziałek), godz.11.00 –  Instytut Dyskursu i Dialogu, wykład z serii „Senior też badacz” (tylko dla osób zapisanych)

15 maja (wtorek), godz.11.00 – Józef Jarosz zaprezentuje historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Na początku 1999 roku, po 60-letniej przerwie kilkunastoosobowa grupa obywateli Torunia reprezentujących różne środowiska podjęła decyzję o reaktywowaniu toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Siedziba i nowoczesna urządzona własnymi siłami strzelnica Bractwa znajduje się na terenie VI Fortu im. Jaremy Wiśniowieckiego. Tam systematycznie są urządzane różnorodne imprezy i zawody strzeleckie. Członkowie Bractwa posiadają swój strój organizacyjny nawiązujący zarówno do tradycji, jaki współczesności.

15 maja (wtorek), godz.12.45 – wspólne śpiewanie

16 maja (środa), godz.13.00 – Spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego

17 maja (czwartek), godz.11.00 – Ania Rojewska w rocznicę bitwy pod Monte Casino. Prezentacja nagrań Ireny Anders. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

18 maja (piątek), godz.10.30 – Wyprawa z Frankiem nad Drwęcę (start od pętli na Olimpijskiej)

21 maja (poniedziałek), godz.12.00 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

22 maja (wtorek), godz.11.00 –  Niespodzianka – szczegóły podamy sms-em

22 maja (wtorek), godz.12.45
–  Wspólne śpiewanie

23 maja (środa), godz.13.00 – Spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego

24 Maja (czwartek) godz.11.00 – Andrzej Herman opowie o wielkich głazach narzutowych w okolicach Torunia. W naszej okolicy znajduje się ponad 20 wielkich głazów. Najbliższy z tych wielkich leży na w Toruniu na Rudaku. Niektóre z nich są łatwo dostępne, jadąc nawet samochodem czy autokarem, ale są i takie, które leżą w terenie bagiennym, w rzece, w jeziorze lub w gęstym lesie.

25 maja (piątek), godz. 10.30 – wycieczka się na Rudak w celu odwiedzenia wielkiego (ok. 13 m), średniego (ok. 6 m) i dużego skupiska małych i średnich głazów oraz fortu XV i fortu kolejowego – całość na przestrzeni 4 km.

28 maja (poniedziałek), godz.11.00 – Instytut Dyskursu i Dialogu, wykład z serii „Senior też badacz” (tylko dla osób zapisanych)

29 maja (wtorek), godz.11.00 – Pan Wojciech Kalinowski opowie nam o Kulturze Japońskiej.

29 maja(wtorek), godz.12.45 – Wspólne śpiewanie


Kamienica Inicjatyw EXTRA

Dyskusyjny Klub Książki – co miesiąc w wybrane poniedziałki (21 maja)
Prowadzi: Danuta Niebrzegowska

Wsp
ólne śpiewanie – każdy wtorek, godz. 12.45
Prowadzi: Stanisław Zieliński

Klub Rękodzieła Artystycznego – każda środa, godz. 13.00
Prowadzi: Krystyna Wiśniewska

Klub Dziennikarza – redakcja portalu MYwToruniu.pl – harmonogram ustalany na bieżąco
Prowadzi: Anna Zielińska i zaproszeni goście,

Klub Historyczny – poniedziałki (harmonogram na bieżąco)
Prowadzi: Halina Zubrycka,

Klub Wolontariatu
Prowadzi: Teresa Grochulska, Anna Zielińska

Klub fotograficzny i praktycznej obsługi komputera – harmonogram ustalany na bieżąco
Prowadzą: Jacek Mroczek, Witold Czerwiński.

 

Organizatorem projektu Kamienica Inicjatyw jest Fundacja Archipelag Inicjatyw.
Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.