Kawiarenka Senioralna

Zapraszamy na panelowe spotkania w ramach „Kawiarenki dla Seniorów”, organizowanych w każdy wtorek i czwartek od godziny 11.00 do 15.00. Zachęcamy wszystkich seniorów z Torunia do włączenia się w nasze spotkania! W „Kawiarence” wspólnie spędzamy czas, wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami wokół wybranego tematu przewodniego.

Lokalizacja Kamienicy Inicjatyw na Starówce na ul. Kopernika 22 pozwoli wszystkim osobom zainteresowanym dotrzeć w łatwy sposób np. komunikacją miejską. Lokalizacja w zabytkowej części miasta Torunia sprawi, że Kawiarenka będzie wpisywała się w aktywne życie miejskie.


Kawiarenka dla Seniorów w Kamienicy Inicjatyw na ul. Kopernika 22

Program na maj 2019

7 maja (wtorek), godz. 11.00 – Andrzej Herman przedstawi II cześć prezentacji o fascynującej historii Włocławka. Włocławek, gdy był się stolicą biskupstwa, mogły znajdować się już dwie świątynie. Jedną z nich była zapewne kaplica grodowa, drugą natomiast kościół św. Jana Chrzciciela, przy którym funkcjonowała parafia włocławska, zarządzana wówczas przez benedyktynów. Pierwsza pisana wiadomość o istnieniu katedry we Włocławku pochodzi dopiero z 1185 r., w którym nastąpiły nadania na jej uposażenie.

7 maja (wtorek), godz. 11.00 – Spotkanie z prawnikiem – porady indywidualne.

9 maja (czwartek), godz. 11.00 – „Czy księgarnia może być małym domem kultury?„ Ewa Stanek -Zaręba z Księgarni Kafka i spółka opowie o prowadzeniu autorskiej księgarni kameralnej mieszczącej się na toruńskiej Starówce, na ulicy Szewskiej 2.

10 maja (piątek), godz. 11.00 – Aktywny Piątek. Z Kamienicy Inicjatyw spacer na cmentarz wojskowy – mogiła powstańca wielkopolskiego żołnierza, który zginął na dzień przed wkroczeniem wojska do Torunia 17 stycznia 1920 pod Gniewkowem – Gerarda Pająkowskiego. Następnie przejdziemy z Panią dr Katarzyną Tomkowiak do książnicy na ul. Słowackiego, gdzie dokończymy opowiadanie (oczywiście będzie również kawka i herbatka).

14 maja (wtorek), godz. 11.00 – Wiktor Karaszewski z Okręgowej Izby Pielęgniarskiej opowie o Czerniaku, nowotworze skóry. Czerniak przed 40 rokiem życia jest rzadki, najczęściej przypada na siódmą i ósmą dekadę życia. Czerniak wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby, które w znaczący sposób zwiększają szanse na wyleczenie.

16 maja (czwartek), godz. 11.00 – Monika Olszewska opowie o tajemnicach wody i wpływie na człowieka. Woda jest jednym z głównych składników naszego ciała i zarazem jedną z najważniejszych substancji dla naszej planety. Woda może w sposób istotny ingerować w nasze zdrowie, nasz świat i wszystkie otaczające nas procesy.

17 maja (piątek), godz. 10.00 – Aktywny Piątek: Nadleśnictwo Dobrzejewice – Szkółka Leśna Bielawy. Pierwsze grillowanie w 2019 roku, wraz z muzyką pana Stanisława Zielińskiego i zaproszonymi gośćmi.

21 maja (wtorek), godz. 11.00 – Przedstawiciele firmy optycznej Vision Express opowiedzą o wadach wzroku, chorobach oczu, oraz rozwiązaniach, które proponuje nowoczesna optyka. Podczas prelekcji zostaną przeprowadzone także wstępne badania komputerowe wzroku oraz naprawy okularów  tj. wymiana podnosków, dokręcanie śrubek oraz pielęgnacja.

23 maja (czwartek), godz. 13.00 – Halinka Zubrycka opowie nam fascynujące historie o Królach Polski, którzy gościli w naszym mieście – Toruniu.

24 maja (piątek), godz. 10.00 – Aktywny Piątek: Wyprawa do Fortu IV. Fort IV jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca możemy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiedzie poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą, a także zaczerpnąć łaski losu w „szczęśliwej latrynie”. Absolutnym hitem jest zwiedzanie pod komendą pruskiego żołnierza. Bilet wstępu 5zł (ulgowy) plus 2zł koszty przewodnika.

28 maja (wtorek), godz. 11.00 – Asia Naworska, podróżniczka opowie o Mołdawii- jednym z najbardziej niedocenionych krajów Europy. Przeciętni turyści raczej ją omijają, bo przecież nie ma tam morza i gór, stolica straszy nieciekawą zabudową a loty są niezbyt tanie. Jednak, jeśli dokładniej się przyjrzeć, to Mołdawia jest naprawdę piękna i ciekawa! Można tam znaleźć piękne widoki, największą kolekcję win na świecie i monastyry wykute w skałach. Można również cofnąć się w czasie i wybrać się do Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, która jest bardziej rosyjska niż Rosja.

30 maja (czwartek), godz. 11.00 – Włodzimierz Deczyński, historyk oraz pasjonat Torunia, opowie o historiach ludzi z Torunia.

31 maja (piątek), godz.10.00 – Aktywny Piątek: II część spaceru z Jarosławem Dąbrowskim, licencjonowanym przewodnikiem toruńskim, po Twierdzy Toruń w obrębie Starego Miasta.

Zapisy:
Kamienica Inicjatyw, tel. 514 786 113


Organizatorem projektu Kamienica Inicjatyw jest Fundacja Archipelag Inicjatyw.

Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.


Kamienica Inicjatyw EXTRA

Dyskusyjny Klub Książki – co miesiąc w wybrane poniedziałki
Prowadzi: Danuta Niebrzegowska

Wsp
ólne śpiewanie – każdy wtorek
Prowadzi: Stanisław Zieliński

Klub Rękodzieła Artystycznego – każda środa, godz. 13.00
Prowadzi: Krystyna Wiśniewska

Klub Dziennikarza – redakcja portalu MYwToruniu.pl – harmonogram ustalany na bieżąco
Prowadzi: Anna Zielińska i zaproszeni goście,

Klub Historyczny – poniedziałki (harmonogram na bieżąco)
Prowadzi: Halina Zubrycka,

Klub Wolontariatu
Prowadzi: Teresa Grochulska, Anna Zielińska

Klub fotograficzny i praktycznej obsługi komputera – harmonogram ustalany na bieżąco
Prowadzą: Jacek Mroczek, Witold Czerwiński.


Dodatkowe informacje:

Indywidualne spotkanie z prawnikiem – zapisy w Punkcie Informacji Seniorów przy ul. Kopernika 22 lub pod numerem telefonu 514 786 113.


Kontakt: 
Teresa Grochulska, tel. 514 786 113, teresa@kamienica-inicjatyw.pl

Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22, Toruń


Organizatorem projektu Kamienica Inicjatyw jest Fundacja Archipelag Inicjatyw.

Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.